Witamy na stronie internetowej

Ochotniczej Straży Pożarnej
w Palowicach

Młodzieżowe warsztaty fotograficzne

W ramach projektu 14 października oraz 4 listopada 2023 rok nasi uczestnicy i uczestniczki realizowali w Palowicach inicjatywę pn.: „Młodzieżowe warsztaty fotograficzne”.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu, pn.: „Rozwijanie współpracy na rzecz społeczności lokalnej w powiecie rybnickim” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Głównym celem wydarzenia było zwiększenie zainteresowania fotografią jako ciekawą formą spędzania wolnego czasu i rozwój umiejętności fotografii przez dzieci i młodzież poprzez przygotowanie warsztatów fotograficznych oraz stworzenie wystawy z prac wykonanych podczas warsztatów. Do przygotowania udało włączyć się organizacje działające na terenie Palowic, poprzez udostępnienie sali na wydarzenia oraz przygotowania jej do tego. W wydarzeniu wzięli udział dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy.

Warsztaty fotograficzne rozpoczęły się od części teoretycznej, na której uczestnicy i uczestniczki poznali techniki fotografii, zapoznali się z sprzętem, poznali tajniki dobrych ujęć i dostali dużo wiedzy. Po części teoretycznej był czas na część praktyczną, na której najpierw uczestnicy i uczestniczki mieli za zadanie uchwycić wzajemnie swoje portrety. A po uwiecznieniu samych siebie na zdjęciach, wyruszyli z aparatami i telefonami w teren. Grupie udało się uwiecznić piękne ujęcia przyrody, pejzaże Palowic oraz uwiecznili samych sobie w plenerze. Po skończonym plenerze udali się z powrotem na salę gdzie dokończyli warsztaty.

Wystawa fotograficzna odbyła się 4 listopada, nasi uczestniczki i uczestnicy podzielili zdjęcia na grupy tematyczne, pierwsze z nich to były portrety naszych uczestników i ich bliskich, w drugiej grupie znalazły się Palowice oczami mieszkańców a w trzeciej grupie plener. Odwiedzający wystawę byli zachwyceni wykonanymi pracami.

Największe wsparcie otrzymali od partnera Sołtys i Rada Sołecka Palowic oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Palowicach poprzez przygotowanie sali OSP na warsztaty, wystawę prac, oraz przygotowanie poczęstunku dla uczestników warsztatów.

Również największe wsparcie otrzymali od OSP Palowice, która udostępniła salę OSP na inicjatywę. Strażacy i strażaczki OSP pomogli również w przygotowaniach tej sali oraz dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zajęć.

Nie możemy zapomnieć również o naszej młodzieży i dzieciach, bez których te wydarzenia nie mogłyby się odbyć.

Warsztaty pozwoliły zintegrować lokalną młodzież, otworzyły się na niekonwencjonalne myślenie, spontaniczność, naukę poprzez działanie i zabawę. Fotografia zwraca uwagę na różnorodność bogactwa świata i otoczenia. Ponadto organizacje działające na terenie sołectwa włączyli się do przygotowań, łącząc siły i integrując się przy tym.

źródło: własne

Galeria zdjęć:

źródło: własne

Wróć

Podaruj nam swój 1,5%

To tak niewiele... a może uratować komuś życie.

Druhny, druhowie oraz sympatycy pożarnictwa!

Pamiętajcie o naszej jednostce, wypełniając PIT wpisz w rubryce OPP:

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr KRS 0000116212

oraz cel szczegółowy:

OSP Palowice 
ul. Wiejska 62 
44-246 Palowice 
woj. śląskie

Dziękujemy!

POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998

© 2024, wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: Piotr i Łukasz Malcharek / Palowice.NET