Witamy na stronie internetowej

Ochotniczej Straży Pożarnej
w Palowicach

Palowicki ogród społeczny

W ramach projektu 27 września 2023 rok został zorganizowany Piknik Rodzinny, pn.: „Palowicki ogród społeczny”.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu, pn.: „Rozwijanie współpracy na rzecz społeczności lokalnej w powiecie rybnickim” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Głównym celem wydarzenia było utworzenie ogrodu społecznego w Palowicach. Na działce fundacji GaSzo, która jest dostępna dla każdego mieszkańca, został obsadzony zielnik, jagodnik, winorośl, rośliny miododajne oraz został przygotowany kompostownik.

Do przygotowania ogrodu udało włączyć się mieszkańców Palowic, ale i również mieszkańców powiatu rybnickiego – zarówno młodszych jak i starszych.

Zaangażowanie niniejszych osób polegało na wzięciu udziału w pikniku, nasadzenie zielnika, jagodnika, winorośli, roślin miododajnych oraz postawienie kompostownika na działce. Takie zaangażowanie osób pozytywnie wpłynęło na integrację społeczności lokalnej oraz florę roślinną w Palowicach.

Piknik rozpoczął się od słodkiego poczęstunku w postaci śląskiego kołacza przygotowanego przez lokalną piekarnię. Nie mogło zabraknąć również zdrowego akcentu w postaci jabłek, soków owocowych i wody.

Następnie liderka inicjatywy powitała wszystkich gości, opowiedziała o działce i ogrodzie społecznym, po czym zaprosiła wszystkie osoby do wspólnego nasadzania oraz do poczęstunku kiełbasą z grilla.

Główną atrakcją wieczoru, była kapsuła czasu, do której można było wrzucić coś od siebie. Prawie każdy z obecnych pozostawił coś po sobie, m.in. zdjęcia, list, pamiątkę rodzinną. Do kapsuły zostały włożone również zdjęcia z pikniku, które były robione przez cały czas. Kapsuła została zakopana, ciężko było ustalić termin po którym zostanie ona wykopana ale finalnie udało się. Przez cały piknik były przewidziane atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Największe wsparcie otrzymali od partnera – głównie mieszkańców Palowic oraz mieszkańców powiatu rybnickiego, którzy do nas dołączyli z sąsiednich wsi, młodszych i starszych – bez nich nie było tego wydarzenia.

Na koniec wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymali podziękowanie za przybycie i zaangażowanie w wydarzenie.

Ten piknik rodzinny pozwolił na udział różnych osób, wielu pokoleń, ze względu na charakter wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie. Takie pikniki nie tylko integrują I aktywizują społeczność, ale I pozytywnie wpływają na zwiększenie atrakcyjności gminy i jej promocję, poprzez stworzenie ogrodu społecznego na działce, która jest ogólnodostępna I zlokalizowana w Palowicach.

źródło: własne

źródło: własne

Wróć

Podaruj nam swój 1,5%

To tak niewiele... a może uratować komuś życie.

Druhny, druhowie oraz sympatycy pożarnictwa!

Pamiętajcie o naszej jednostce, wypełniając PIT wpisz w rubryce OPP:

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr KRS 0000116212

oraz cel szczegółowy:

OSP Palowice 
ul. Wiejska 62 
44-246 Palowice 
woj. śląskie

Dziękujemy!

POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998

© 2024, wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: Piotr i Łukasz Malcharek / Palowice.NET