Witamy na stronie internetowej

Ochotniczej Straży Pożarnej
w Palowicach

Integracyjny festyn dożynkowy

W ramach projektu 2 września 2023 roku nasi uczestnicy i uczestniczki realizowali w Palowicach pierwszą część inicjatywy pn.: „Integracyjny festyn dożynkowy oraz Mikołaj w Palowicach”.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu, pn.: „Rozwijanie współpracy na rzecz społeczności lokalnej w powiecie rybnickim” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Głównym celem jaki postawili sobie nasi uczestnicy i uczestniczki było międzypokoleniowa integracja mieszkańców oraz kultywowanie tradycji poprzez zorganizowanie festynu dożynkowego podczas turnieju piłki nożnej organizowanego przez Ludowy Klub Sportowy „Orzeł Palowic” po to aby upowszechnić wśród mieszkańców aktywnych form spędzenia wolnego czasu oraz dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną poprzez połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podczas turnieju została zaakcentowana idea integracji w połączeniu z uczciwą rywalizacją i poszanowaniem zasad fair play.

Do organizacji wydarzenia realizatorkom i realizatorom udało się włączyć bardzo dużą część mieszkańców Palowic – zarówno młodszych jak i starszych, członków organizacji pozarządowych działających na terenie sołectwa, szkoły i parafii. Takie szerokie zaangażowanie różnych podmiotów pozytywnie wpłynęło na integrację społeczności lokalnej.

Dożynki rozpoczęły się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego ulicami Palowic. Po korowodzie odbyła się Msza Św. Po uroczystej części przenieśliśmy się do Parku dworskiego gdzie Pani Sołtys powitała wszystkich obecnych gości. W pierwszej kolejności była część animacyjna dla dzieci z Akademią Uśmiechu z animatorem Grzesiem. Po animacjach dla dzieci odbył się koncert duetu „Kobiety na walizkach”, a na koniec zabawa taneczna z DJ Jarosławem Grolikiem - Event Music Group. W międzyczasie na boisku LKS Orzeł Palowice odbywał się Dożynkowy Turniej Piłkarski Drużyn dziecięcych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Powiatu Rybnickiego.

Realizatorki i realizatorzy wydarzenia otrzymali duże wsparcie od partnera Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich poprzez obsługę stoisk podczas wydarzenia, udostępnienia maszyny do popcornu oraz przygotowanie śląskiego żuru na poczęstunek dla uczestników turnieju. Ponadto Rada Sołecka zajęła się organizacja festynu dożynkowego.

Od strony technicznej wsparł partner OSP Palowice, jednostka zajęła się rozłożeniem namiotu i ławostołów. OSP Palowice wesprze również przejazd Mikołaja przez wieś.

Od strony turniejowej wsparł partner LKS Orzeł Palowice, który zorganizował cały turniej piłki nożnej.

A do przejazdu Mikołaja największym wsparciem będzie partner Stajnia Benedyktanka z Palowic, gdzie właściciele stajni przewiozą Mikołaja przez Palowice wraz z swoimi końmi, bryczką i wozem zapełnionym bajkowymi postaciami.

Przed nami jeszcze druga część inicjatywy Mikołaj w Palowicach, która odbędzie się 10 grudnia 2023 roku. Będzie to objazd Mikołaja bryczką po terenie Palowic częstując dzieci słodkimi upominkami.

źródło: własne

Galeria zdjęć:

źródło: własne

Wróć

Podaruj nam swój 1,5%

To tak niewiele... a może uratować komuś życie.

Druhny, druhowie oraz sympatycy pożarnictwa!

Pamiętajcie o naszej jednostce, wypełniając PIT wpisz w rubryce OPP:

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr KRS 0000116212

oraz cel szczegółowy:

OSP Palowice 
ul. Wiejska 62 
44-246 Palowice 
woj. śląskie

Dziękujemy!

POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998

© 2024, wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: Piotr i Łukasz Malcharek / Palowice.NET