Witamy na stronie internetowej

Ochotniczej Straży Pożarnej
w Palowicach

Wybór inicjatyw

W lipcu 2023 roku przeprowadziliśmy pierwszy cykl warsztatów z zakresu projektowania inicjatyw partycypacyjnych, podczas których uczestniczki i uczestnicy projektu pt.: „Rozwijanie współpracy na rzecz społeczności lokalnej w powiecie rybnickim” intensywnie pracowały/li nad przełożeniem swoich pomysłów na konkrety: cele, działania, pozycje budżetowe i harmonogram działań.

Zostały wybrane cztery inicjatywy do zrealizowania i do przetestowania, czy zapisy na kartkach papieru zostaną odzwierciedlone w rzeczywistości. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości!

Przedstawiamy założenia tegorocznych inicjatyw partycypacyjnych:

  • „Sportowa integracja strażaków” realizowana w Bełku i Dębieńsku

Głównym celem inicjatywy jest zwiększenie sprawności fizycznej strażaków oraz integracja między jednostkami OSP i MDP na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, poprzez organizację w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2023 roku towarzyskich turniejów piłki nożnej.

Projekt polega na organizacji turniejów piłki nożnej OSP oraz MDP, dla członków jednostek z gminy. Zaangażowanie niniejszych grup ma na celu spopularyzowanie kultury fizycznej wśród strażaków, zwiększenie integracji strażaków z różnych jednostek z gminy na zasadzie rywalizacji, powstawanie silniejszych więzi oraz międzypokoleniowa integracja pokoleniowa w gronie jednostek.

  • „Integracyjny festyn dożynkowy oraz Mikołaj w Palowicach” realizowana w Palowicach

Głównym celem projektu jest międzypokoleniowa integracja mieszkańców oraz kultywowanie tradycji poprzez zorganizowane festynu dożynkowego podczas turnieju piłki nożnej organizowanego przez Ludowy Klub Sportowy „Orzeł Palowice” w dniu 2 września 2023 roku oraz 10 grudnia 2023 roku objazd Mikołaja bryczką po terenie Palowic częstującego dzieci słodkimi upominkami.

Projekt polega na zwiększeniu zaangażowania organizacji działających na terenie sołectwa Palowice w społeczne inicjatywy. Upowszechnienie wśród mieszkańców aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną poprzez połączenie przyjemnego – sport i piłka nożna jako hobby z pożytecznym – sport i piłka nożna jako praktyczna forma aktywności fizycznej. Podczas turnieju zostanie zaakcentowana idea integracji w połączeniu z uczciwą rywalizacją i poszanowaniem zasad fair play. Dzięki temu uczestnicy turnieju będą mogli dostrzec jak ważne jest poszanowanie dla rywala będącego w życiu codziennym rówieśnikiem i kolegą, koleżanką, co w przyszłości zaowocuje uczciwym współzawodnictwem i szacunkiem dla drugiej osoby w dorosłym życiu. Jednocześnie podczas turnieju podkreślona zostanie idea kulturalnego kibicowania nie tylko wśród zawodników, ale także wśród ich rodzin i znajomych. Popularyzacja lokalnych tradycji i obyczajów.

  • „Palowicki Ogród Społeczny” realizowana w Palowicach

Głównym celem inicjatywy jest utworzenie ogrodu społecznego w Palowicach w okresie od 1 sierpnia do 30 października 2023 roku, poprzez przygotowanie i obsadzenie zielnika, przygotowanie i obsadzenie jagodnika, przygotowanie i obsadzenie winorośli, zasadzenie roślin miododajnych, przygotowanie kompostownika.

Projekt polega na stworzeniu zielonego ogrodu społecznego zlokalizowanego na działce Fundacji GaSzo w Palowicach, która jest ogólnodostępna dla wszystkich, integracji rodowitych mieszkańców Palowic i przyjezdnych oraz dla młodzieży miejsca gdzie mogą aktywnie i twórczo spędzać wspólnie czas w ogrodzie.

  • „Młodzieżowe warsztaty fotograficzne” realizowana w Palowicach

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania fotografią jako ciekawą formą spędzenia wolnego czasu i rozwój umiejętności z zakresu fotografii przez dzieci i młodzież z Sołectwa Palowice poprzez przeprowadzenie warsztatów fotograficznych oraz stworzenie wystawy prac wykonanych podczas warsztatów w okresie od 15 sierpnia do 31 października 2023 roku.

Projekt polega na zorganizowaniu warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieżowy z Palowic i pokazanie, że fotografia jest ciekawą formą spędzenia wolnego czasu oraz za jej pomocą można odkryć nowe miejsca na łonie natury i przy okazji jest to forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Warsztaty fotograficzne zostaną zakończone wystawą ciężkiej pracy dzieci i młodzieży, na której wszyscy mieszkańcy będą mogli zobaczyć i podziwiać stworzone przez nich dzieła.

źródło: własne

Wróć

Podaruj nam swój 1,5%

To tak niewiele... a może uratować komuś życie.

Druhny, druhowie oraz sympatycy pożarnictwa!

Pamiętajcie o naszej jednostce, wypełniając PIT wpisz w rubryce OPP:

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr KRS 0000116212

oraz cel szczegółowy:

OSP Palowice 
ul. Wiejska 62 
44-246 Palowice 
woj. śląskie

Dziękujemy!

POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998

© 2024, wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: Piotr i Łukasz Malcharek / Palowice.NET